خرید روغن زیتون خام سنتی بابو درجه یک در حجم های مختلف

یکی از انواع روغنهای گیاهی که علاوه بر بی ضرر بودن خواص زیادی نیز دارد روغن زیتون خام بابو می باشد که از مصارف و طرفداران زیادی برخوردار می باشد.

خرید روغن زیتون خام سنتی بابو درجه یک در حجم های مختلف

خرید روغن زیتون خام

خرید روغن زیتون خام به طور کلی روغن زیتونها دارای ۵ نوع می باشند که عبارتند از روغن زیتونهای فرا بکر، انواع روغن زیتون بکر، روغن زیتون تصفیه شده بدون بو و همچنین روغن زیتون لامپانت و روغنهای تفاله زیتون که این دسته بندی بر اساس شیوه تهیه این روغن زیتونها صورت گرفته است.

شیوه های مختلف فرآوری و تولید این روغنها علاوه بر این که بر روی غلظت و عطر و همچنین طعم این روغنها تاثیر گذار است در غلظت اسیدیته آن و همچنین قیمت آنها نیز تاثیر زیادی دارد.

در گذشته های دور برای تهیه این روغن از روشهای سنتی استفاده می شد و برای این منظور به وسیله چوب به درختان زیتون ضربه می زدند تا میوه های آن به روی زمین بیفتد و سپس با استفاده از یک از سنگ آنها را در داخل کاسه های چوبی بزرگ له می نمودند تا روغن موجود در آنها استخراج گردد.

در مورد روغنهای زیتون فرابکر یا همان روغن زیتون خام که دارای بو است و جزء خالص ترین و همچنین سالم ترین انواع روغن می باشد باید اشاره کنیم که این روغنها به طور مستقیم از دانه های زیتون تولید می شوند و هیچگونه دستکاری ای بر روی آنها انجام نمی گردد.

برای تولید این نوع روغن از دستگاههای مکانیکی استفاده می کنند و هیچ نوع طعم دهنده و افزودنی ای به آن اضافه نمی کنند و به همین خاطر بسیار خالص و طبیعی می باشند همچنین برای آماده کردن این روغن از فرایندهای شیمیایی و گرما نیز استفاده نمی گردد و به همین خاطر ترکیبات مفید موجود در آن از بین نمی روند و خواص دانه های زیتون حفظ می گردد.

طعم این نوع روغن تا اندازه‌ ای تلخ است و این تلخی به دلیل وجود ماده‌ای با نام اولئوروپین در داخل این دانه ها می باشد، رنگ این روغن سبز طلایی است و توصیه می گردد که برای غذاهای سرد همچون انواع پاستاها و سالادها از آن استفاده گردد همچنین می توان از آن برای آشپزی با حرارتهای بسیار ملایم نیز استفاده کرد.

نوع دیگر روغنهای زیتون بکر هستند که برخلاف روغنهای فرا بکر تصفیه نمی گردند و فقط تحت تاثیر پرسهای مکانیکی روغن از داخل زیتونها خارج می شود، این روغن از نظر ویژگیهای آنتی اکسیدانی با روغنهای فرا بکر تفاوت زیادی ندارد و تفاوت موجود در آنها بیشتر مربوط به سطح اسیدیته آنها می باشد همچنین روغن زیتونهای بکر نسبت به انواع فرا بکر از طعم ملایم تری ببرخوردار هستند.

در مورد انواع روغن زیتونهای تصفیه شده نیز باید اشاره کنیم که به دلیل فرایندهایی که بر روی آنها صورت می گیرد تا حدودی خواص آنتی اکسیدانی خود را از دست می‌ دهند و عطر و طعم روغن سایر روغن زیتونها را ندارند و از قیمت کمتری هم برخوردار می باشند.

نوع دیگر روغنهای زیتون با نام لامپانت هستند که دارای مصارف خوراکی نمی باشند و فقط برای مصارف صنعتی قابل استفاده هستند و این روغنها از زیتونهای فاسد شده و نا سالم به دست می آید و به همین دلیل برای خوردن به هیچ عنوان مناسب نمی باشد.

برای تهیه روغن تفاله زیتون نیز بعد از اینکه تمام روغن و همچنین آب موجود در زیتونها گرفته شد از تفاله ای که در نهایت باقی می ماند این روغن تولید می شود که پس از تصفیه شدن به همراه مقداری روغن زیتون با کیفیت تر به داخل بازار عرضه می گردد و نکته بسیار مهم در مورد این روغن این است که به دلیل این که از مواد سرطان زای زیادی برخوردار هستند به هیچ عنوان نباید از آنها در مصارف خوراکی استفاده شود.

یک مطلب مهمی که در رابطه با روغن زیتونها وجود دارد نقطه دود آنها می باشد که از اهمیت زیادی برخوردار است و باید اشاره کنیم که روغنهای فرابکر و بکر که مورد تصفیه قرار نگرفته اند دارای نقطه دود پایینی می باشند و به دلیل این که در صورت رسیدن به نقطه دود ترکیبات سرطان‌ زایی در آنها ایجاد می شود به هیچ عنوان برای سرخ کردن مواد غذایی مناسب نمی باشند اما روغنهای تصفیه شده از نقطه دود بالاتری برخوردار هستند و از آنها می توان برای سرخ کردن نیز استفاده کرد.

در مورد مراحل تولید روغن زیتونهای خام باید اشاره کنیم که مرحله ابتدایی برداشت زیتونها از مزارع می باشد که برای تهیه روغن زیتونهای با کیفیت لازم است که دانه های زیتون سالم باشند و آنها را از روی درختان برداشت کنند و به هیچ عنوان از زیتونهایی که در پای درختان می ریزد استفاده نکنند.

از بهترین شیوه ها برای برداشت و چیدن دانه های زیتون دست چین کردن است لی به دلیل پر هزینه بودن این روش اکثرا برای چیدن این دانه ها از دستگاههای مخصوص استفاده می شود.

بعد از چیدن دانه های زیتون را به کارخانه های مربوطه منتقل می کنند و بعد از اینکه دم آنها گرفته شد و هسته آنها نیز جدا گشت آنها را در داخل آب سرد می شویند و سپس آنها را له می کنند که برای این کار از سنگ شکنهای مخصوص و یا غلتکهای فولادی استفاده می شود و در پایان این مرحله یک ماده خمیری شکل از زیتون به دست می‌ آید که در مرحله بعد آنها را وارد دستگاههای سانتریفیوژ می کنند که چرخش بالا در این دستگاهها باعث می شود تا روغن این خمیر گرفته شود.

نکته مهمی که در مورد روغن زیتون خام یا همان فرا بکر وجود دارد این است که همانطور که گفتیم در تولید این روغن از هیچگونه حرارت و مواد شیمیایی ای استفاده نمی شود و به همین خاطر تمامی خواص دانه های زیتون حفظ می گردد.

در نهایت روغن زیتونهای تولید شده را به داخل ظروف شیشه ای منتقل می کنند و به بازار عرضه می نمایند.

این روغن سرشار از انوع آنتی اکسیدان است که برای سلامتی قلب و دستگاه گردش خون بسیار مفید می باشند و علاوه بر آن این آنتی اکسیدانها از بدن فرد در برابر مبتلا شدن به سرطانهای مختلف محافظت می کنند و همچنین از خواص دیگر آن می توان به پیشگیری کردن از بیماری آلزایمر اشاره کرد و برای تقویت حافظه بسیار مفید می باشد.