خواص های شگفت انگیز زیتون

زیتون به عنوان یکی از سالم ترین غذاهای دنیا اعتقاد بر این است که زیتون جزء اصلی رژیم غذایی مدیترانه ای بین پنج تا هفت هزار سال پیش از کرت سرچشمه گرفته است. برای کاهش طعم تلخ ذاتی آنها و به دست آوردن طعم عالی که با زیتون از آن لذت می بریم، از روش فرآوری خاصی استفاده می شود. در اینجا در این صفحه فواید سلامتی مختلف زیتون را خواهیم دید.

 

آنها نه تنها طعم عالی دارند، بلکه چربی های تک غیراشباع، ویتامین E و پلی فنول های موجود در زیتون به محافظت ضد التهابی کمک می کنند. زیتون منبع بسیار خوبی از مس و منبع خوبی از آهن، فیبر غذایی و ویتامین E است. زیتون ایران نه به عنوان میوه، بلکه به عنوان یک سبزی خوش طعم که می‌توان به آن اضافه کرد، در ماه سپتامبر برداشت می‌شود، اما در تمام طول سال در دسترس است تا طعم‌دهنده‌ای به آن اضافه شود. سالاد، غذاهای گوشتی و مرغی و البته پیتزا. زیتون خیلی تلخ است که نمی توان آن را مستقیماً از درخت خورد و باید برای کاهش تلخی ذاتی آنها درمان شود.

 

هنگام انتخاب زیتون از یک نوار زیتون، اغلب با طیف گسترده ای از رنگ ها و بافت ها روبرو می شوید. یافتن انواع رنگی زیتون که شامل سبز، زرد-سبز، سبز-خاکستری، رز، قرمز-قهوه ای، قرمز تیره، بنفش-مشکی و سیاه می شود، غیرمعمول نیست. همچنین یافتن چندین بافت مختلف از جمله براق، پژمرده یا ترک‌خورده غیرمعمول نیست. اندازه زیتون ها ممکن است از نسبتاً کوچک تا نسبتاً بزرگ یا جامبو متغیر باشد. هر یک از این گزینه ها در میان انواع زیتون می تواند مزایای سلامتی ارزشمندی را برای شما به ارمغان آورد.

قیمت روغن زیتون سنتی

فواید زیتون برای سلامتی

فواید سلامتی زیتون به عنوان منبع غنی از مواد معدنی: میوه زیتون حاوی ترکیبات فنلی تیروزول مانند اولئوروپئین و اولئوکانتال است و حاوی مقادیر خوبی از مواد معدنی مانند کلسیم، مس، آهن، منگنز و روی است. علاوه بر این، آنها منابع کوچکی از ویتامین های B کمپلکس مانند نیاسین، کولین و اسید پانتوتنیک هستند.

 

در برابر سرطان محافظت می کند: خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی زیتون و روغن زیتون اتکا باعث می شود که زیتون به محافظت در برابر سرطان تبدیل شود زیرا استرس اکسیداتیو مزمن و التهاب مزمن می تواند از عوامل کلیدی در ایجاد سرطان باشد. آنها در برابر سرطان روده بزرگ، سینه و پوست محافظت می کنند.

کاهش درد در قلب: روغن زیتون برای قلب شما مفید است. آنها برای کاهش درد کار می کنند.

فواید سلامتی زیتون در درمان زخم: زیتون و روغن زیتون از زخم جلوگیری می کند.

منبع غنی آهن: خوردن زیتون به افزایش دریافت آهن کمک می کند.

فواید سلامتی زیتون در درمان مشکلات التهابی: در روش‌های طب سنتی گیاهی، فرآورده‌های زیتون و برگ زیتون اغلب در درمان مشکلات التهابی، از جمله التهاب ناشی از آلرژی استفاده می‌شود.

 

جلوگیری از تجمع کلسترول بد: دکتر پارتنون کوتزکیدو، استاد دانشگاه ارسطو تسالونیکی یونان می گوید: زیتون مملو از آنتی اکسیدان است. تحقیقات من نشان می دهد که زیتون منبع خوبی از بیوفنول است، نوعی آنتی اکسیدان که از تجمع کلسترول بد در شریان ها جلوگیری می کند.