روغن زیتون تصفیه شده بدون بو در حجم های مختلف با بهترین کیفیت

روغن زیتون یکی از محصولات ارگانیک و دارای ارزش غذایی بالا و فواید بسیار در بین محصولات و مشتقات زیتون است. روغن زیتون تصفیه شده بدون بو در حجم های مختلف با بهترین کیفیت توسط مجموعه ما عرضه می شود.

روغن زیتون تصفیه شده بدون بو در حجم های مختلف با بهترین کیفیت

روغن زیتون تصفیه شده

روغن زیتون تصفیه شده روغن زیتون تصفیه شده یک عطاره مایع است که از زیتون، یک محصول درختی سنتی از حوزه مدیترانه به دست می آید. روغن از فشار دادن زیتون کامل تولید می شود. معمولا در پخت و پز استفاده می شود، چه برای سرخ کردن یا به عنوان سس سالاد. همچنین در لوازم آرایشی و بهداشتی، دارویی و صابون ها و به عنوان سوخت چراغ های روغنی سنتی استفاده می شود و در برخی ادیان کاربردهای اضافی دارد. به دلیل فواید بالقوه آن برای سلامتی، با رژیم غذایی مدیترانه ای مرتبط است. زیتون یکی از سه گیاه غذایی اصلی در غذاهای مدیترانه ای است. دو مورد دیگر گندم و انگور است.

ترکیب روغن زیتون تصفیه شده با توجه به رقم، ارتفاع، زمان برداشت و فرآیند استخراج متفاوت است. این ماده عمدتاً از اسید اولئیک (تا 83٪) و مقادیر کمتری از اسیدهای چرب دیگر مانند اسید لینولئیک (تا 21٪) و اسید پالمیتیک (تا 20٪) تشکیل شده است. روغن زیتون فوق بکر باید دارای اسیدیته آزاد بیشتر از 0.8٪ باشد و دارای ویژگی های طعم مطلوب در نظر گرفته شود. تا 80 درصد از کل تولید در یونان و 65 درصد در ایتالیا را تشکیل می دهد، اما در سایر کشورها بسیار کمتر است.

انواع مختلفی از روغن زیتون تصفیه شده وجود دارد که هر کدام طعم، بافت و ماندگاری خاصی دارند که آنها را برای کاربردهای مختلف کم و بیش مناسب می کند، مانند مصرف مستقیم انسان در نان یا سالاد، مصرف غیرمستقیم در آشپزی خانگی یا پخت و پز. یا صنعتی مانند خوراک دام یا کاربردهای مهندسی. روغن زیتون روغن اصلی پخت و پز در کشورهای اطراف مدیترانه است و یکی از سه غذای گیاهی اصلی غذاهای مدیترانه ای را تشکیل می دهد، دو مورد دیگر گندم (مانند ماکارونی، نان و کوسکوس) و میوه ها. روغن زیتون فوق بکر در درجه اول به عنوان سس سالاد استفاده می شود. همچنین با غذاهایی که سرد مصرف می شوند استفاده می شود. اگر گرما به خطر نیفتد، طعم آن قوی تر می شود. می توان از آن برای سرخ کردن هم استفاده کرد.

روغن زیتون تصفیه شده را به صورت خام برای صبحانه همراه با نان برشته مصرف می کنند. در بعضی قسمت ها گوجه فرنگی خرد شده، سیر، نمک یا شکر اضافه می شود. روغن زیتون به عنوان نگهدارنده عمل می کند. باکتری‌ ها و میکرو ارگانیسم‌ هایی که در محیط‌ های دیگر مانند آب یا شیر وجود دارند، در آن تکثیر نمی‌ شوند. به همین دلیل در صنعت کنسرو سازی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد: کنسرو خاویار در روغن، ماهی تن در روغن پنیر در روغن و غیره وجود دارد. به همین ترتیب به صورت خانگی به عنوان مواد نگهدارنده استفاده شده است.

روغن زیتون ملایم روز به روز بیشتر در شیرینی پزی استفاده می شود. روغن زیتون موجود در شیرینی‌ ها، کلوچه‌ ها و بیسکویت‌ ها آنها را سالم‌ تر از کره می‌ سازد. روغن زیتون فواید زیادی برای سلامتی دارد. روغن زیتون همراه با یک رژیم غذایی متعادل و کمی ورزش روزانه، خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را کاهش می دهد.

روغن زیتون تصفیه شده به کاهش کلسترول تام کمک می کند و به کاهش کلسترول بد (LDL) و افزایش کلسترول خوب (HDL) کمک می کند. روغن زیتون فوق بکر با سطوح بالای پلی فنول ها به جلوگیری از اکسید شدن تری گلیسیرید در جریان خون و آسیب رساندن به دیواره رگ های خونی کمک می کند.

روغن زیتون تصفیه شده ن به کاهش نسبت امگا 6 به امگا 3 کمک می کند.در حال حاضر این نسبت حدود 10 است. کارشناسان پیشنهاد می کنند که باید بین 5 تا 3 باشد. این نسبت امروزه بسیار بالا است زیرا در صنایع غذایی از روغن های غنی از امگا 6 استفاده می شود. روغن آفتابگردان) در ظروف آماده شده آن. از آنجایی که روغن زیتون عمدتاً سرشار از امگا 9 است، جایگزینی روغن زیتون به جای روغن آفتابگردان به کاهش این نسبت کمک می کند.

روغن زیتون تصفیه شده همچنین عبور روده را بهبود می بخشد و در برابر بوی بد دهان مفید است. روغن زیتون اغلب به عنوان محافظ معده استفاده می شود. اخیراً مطالعاتی در حال انجام است که در آن مصرف روغن زیتون باعث کاهش بروز انواع خاصی از سرطان می شود. از سوی دیگر، یک مولکول کشف شده در روغن زیتون، اولئوکانتال، دارای خواص ضد التهابی مشابه ایبوپروفن است و مطالعاتی انجام شده است که در آن فعالیت ضد توموری در شرایط آزمایشگاهی نشان می دهد.

روغن زیتون تصفیه شده از زمان های تاریخی برای تهیه صابون استفاده می شده است. در حال حاضر کرم ها، ژل ها و صابون های زیادی بر پایه روغن زیتون وجود دارد. در دنیای لوازم آرایشی، روغن زیتون به عنوان مرطوب کننده پوست بسیار مورد استفاده قرار گرفته است. این امر، در میان سایر ترکیبات، به دلیل وجود اسکوالن است. این کار از ایجاد چین و چروک جلوگیری می کند و پوست ما را جوان و صاف نگه می دارد.

روغن زیتون تصفیه شده همچنین برای آبرسانی و تغذیه موهای ما مفید است. معمولاً از ریشه تا انتها اعمال می شود، ماساژ ملایم انجام می شود و سر را با یک حوله داغ می پوشانند. بعد از پنج دقیقه پاک می شود. روغن زیتون برای مالیدن به پوست بعد از سوختگی استفاده می شود. پس از شستن و طراوت محل سوختگی با آب شیرین، روغن زیتون به آن می مالند. این روغن ناحیه سوخته پوست را مرطوب می کند و خطر عفونت را کاهش می دهد. روغن زیتون برای از بین بردن خار، نیش و ترک های گیر کرده در پوست نیز مفید است. کمی روغن زیتون به محل مالیده می شود و با موچین به راحتی پاک می شوند.

در زمان های قدیم از روغن زیتون به عنوان سوخت استفاده می کردند. بنابراین، روغن زیتون برای تغذیه چراغ های روغنی (مانند علاءالدین) استفاده می شد. بدیهی است بدترین کیفیت روغن زیتون به نام لامپانت برای این مصارف استفاده شده است. کلمه لامپانته هنوز هم امروزه برای تعیین بدترین روغن زیتون که برای مصرف انسان مناسب نیست استفاده می شود.