فواید زیتون برای سلامتی

زیتون یا Olea europaea با غذاهای مدیترانه ای مرتبط است. زیتون در مرحله سبز تا بنفش برداشت می شود و منبع روغن زیتون است. زیتون خام یا تازه به طور طبیعی بسیار تلخ است و باید آن را درمان و تخمیر کرد. قبل از چرخه رسیدن، زیتون سبز است و در بلوغ کامل به رنگ های بنفش، قهوه ای یا سیاه تبدیل می شود. منبع خوبی از آهن محسوب می شود و برای چشم مفید است. برای پوکی استخوان و پیشگیری از سرطان اندیکاسیون دارد. دارای خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی است.

زیتون غنی از مواد مغذی

زیتون 80 درصد آب و حدود 17 درصد فیبر رژیمی دارد. فیتونوترینت های کلیدی موجود در زیتون عبارتند از فنل ها، ترپن ها، فلاون ها، اسیدهای هیدروکسی سینامیک، آنتوسیانیدین ها، فلاونول ها، اسیدهای هیدروکسی بنزوئیک، اسیدهای هیدروکسی فنیل استیک.

مبارزه با سرطان

ویتامین E و گنجینه مواد مغذی گیاهی به عنوان آنتی اکسیدان هایی عمل می کنند که با استرس اکسیداتیو مبارزه می کنند. سطح گلوتاتیون خون را که ماده مغذی آنتی اکسیدانی اصلی بدن است، افزایش می دهد. اولئوروپئین، یک ترکیب فنلی در برگ زیتون و می تواند اکسیداسیون کلسترول LDL (لیپوپروتئین با چگالی کم) را کاهش دهد. فیتونوترینت های آنتی اکسیدانی موجود در زیتون محافظت از DNA را فراهم می کند.

 

این نوع زیتون ایران و روغن زیتون به عنوان مواد مغذی گیاهی تری ترپن در زیتون مانند uvaol، erythrodiol و oleanolic acid به عنوان عوامل ضد سرطان در نظر گرفته می شوند. کمک به قطع چرخه زندگی سلول های سرطانی سینه. زیتون همچنین می تواند چرخه زندگی سرطان معده را مختل کند. مطالعه ای که توسط تیمی از محققان دانشگاه راتگرز و کالج هانتر در مجله Molecular & Cellular Oncology منتشر شد، نشان داد که اولئوکانتال (یک ترکیب فنلی) باعث از بین رفتن چسبندگی سلولی در عرض 30 دقیقه روی سلول های سرطانی پروستات، سینه و پانکراس می شود. با از بین بردن لیزوزوم ها آنها را در عرض 24 ساعت غیرقابل زنده ساخت.

بسته بندی روغن زیتون اصل

کمک به هضم غذا

روغن زیتون باعث ترشح صفرا و هورمون های پانکراس می شود. یک فنجان زیتون حاوی حدود 15 درصد از نیاز روزانه فیبر است که برای هضم غذا مهم است. زیتون حاوی 80 درصد MUFA است که منبع سالم چربی رژیم غذایی است. فیبر بالا و MUFA موجود در زیتون و روغن زیتون باعث سیری می شود و احتمال پرخوری یا میان وعده را کاهش می دهد.

 

بهبود سلامت قلب

اگرچه زیتون و روغن زیتون ورامین سرشار از چربی است، اما در کمک به عملکرد قلب نقش دارد. اسید اولئیک موجود در زیتون برای کاهش فشار خون شناخته شده است. ترکیبات فنلی مانند هیدروکسی تیروزول به عنوان ضد انعقاد برای رقیق کردن خون و جلوگیری از ایجاد پلاک عمل می کنند. خطر ابتلا به تصلب شرایین را کاهش می دهد و کلسترول خوب را افزایش می دهد. مواد مغذی آنتی اکسیدانی موجود در زیتون از اکسیداسیون کلسترول جلوگیری می کند و پروفایل چربی سالم را ارتقا می دهد.