فواید مخفی زیتون برای سلامتی

زیتون و روغن زیتون، روغنی که از این میوه‌های کوچک شگفت‌انگیز طبیعت به دست می‌آید، مدت‌هاست که به دلیل داشتن خواص سلامتی مورد ستایش قرار گرفته‌اند اما چرا؟ آیا ماده ای در پس شهرت زیتون وجود دارد و اگر چنین است، بر چه اساسی استوار است؟

 

رژیم غذایی مدیترانه ای

مردم در مورد مزایای سلامتی رژیم غذایی مدیترانه ای صحبت می کنند. هنگامی که شما به آنچه که از آن تشکیل شده است، توجه کنید، رژیم غذایی مدیترانه ای بر پایه مقدار زیادی میوه و سبزیجات تازه، فراوانی غذاهای دریایی و مقدار زیادی روغن زیتون است که هم برای پخت و پز و هم برای ریختن سالاد استفاده می شود.

 

خواص سلامت بخش زیتون اسپانیایی

یکی از بزرگترین کشورهای تولید کننده زیتون و روغن زیتون اتکا در جهان اسپانیا است که در آن تنوع شگفت انگیزی از این محصول وجود دارد که مادر طبیعت در آستانه خانه قرار می دهد. محصولی که بر اساس آخرین تحقیقات، توانایی اصلاح تقریباً 100 ژن را دارد که می تواند باعث ایجاد و التهاب شرایط مختلف از بیماری قلبی گرفته تا آرتروز شود.

 

خود زیتون و البته روغن آن (به ویژه روغن زیتون فوق بکر) یکی از مهم ترین مواد تشکیل دهنده زندگی برای سلامتی و عمر طولانی است.

مشخصات روغن زیتون

طلای مایع

262 نوع مختلف زیتون در اسپانیا و زیتون ایران وجود دارد. نه تنها در اسپانیا، بلکه در سرتاسر جهان، اکثر آنها به مغازه‌ها، میزهای غذاخوری و مغازه‌ها راه پیدا می‌کنند. اما علیرغم انتخاب بسیار زیاد، تنها 24 نوع زیتون برای تهیه روغن زیتون استفاده می شود، مایعی که زمانی هومر از آن به عنوان “طلای مایع” یاد می کرد.

 

بزرگترین تولید کننده روغن زیتون در جهان

اسپانیا با صادرات بیش از 300000 تن در سال، بزرگترین تولید کننده روغن زیتون در جهان است. تنوع بسیار زیاد است و خامه محصول فوق العاده روغن زیتون فوق بکر است. این روغن از درختان زیتون که در باغ های زیتون در سراسر اسپانیا، از اندلس تا کاتالونیا رشد می کنند، تولید می شود.

 

روغن زیتون فوق بکر با کیفیت مانند شراب خوب است

رنگ‌ها، طعم‌ها و رایحه‌ها تا جایی که می‌شود متفاوت و متمایز از یکدیگر هستند، و خبره‌های روغن‌های زیتون با کیفیت به همان اندازه در انتخاب روغن‌های مورد علاقه‌شان سخت‌گیر و دقیق هستند، همان‌طور که خبره‌های شراب در مورد انتخاب بهترین شراب‌ها هستند.

 

تنها در اندلس حدود 165 میلیون درخت زیتون وجود دارد! این منطقه 75 درصد از کل تولید روغن زیتون اسپانیا را تشکیل می دهد. در واقع این کشور بیش از هر جای دیگری در جهان زیتون کشت می کند، استان ژائن بیش از کل کشور یونان تولید می کند، حتی اگر تنها 10 درصد از مساحت یونان را در اختیار داشته باشد.

 

درجات مختلف روغن زیتون

روغن زیتون انواع مختلفی دارد. با شروع از بالای محدوده، آنها عبارتند از:

روغن زیتون اضافی

روغن زیتون خام

روغن زیتون

روغن زیتون تصفیه شده

روغن تفاله زیتون

در اصل، روغن زیتون بکر از اولین فشار دادن میوه به دست می آید و قیمت زیتون را به صرفه تر می کند. به غیر از چیدن و شسته شدن، زیتون ها قبل از فشار دادن تحت هیچ درمان دیگری قرار نمی گیرند.

تفاوت بین روغن زیتون معمولی و فوق بکر

همانطور که هر خبره روغن زیتون خیلی سریع به شما می گوید، تفاوت کوچک، اما بسیار مهمی بین روغن زیتون فوق بکر و روغن زیتون بکر معمولی وجود دارد. روغن زیتون فوق بکر حاوی حداکثر 8 درصد اسید اولئیک است و غلظت بیشتری از ویتامین E، ویتامین A، کلروفیل و منیزیم دارد. برخی از مردم می گویند که حرارت دادن روغن زیتون باعث می شود تا برخی از فواید سلامتی خود را از دست بدهد. این مورد نیست. فواید سلامتی آن دست نخورده باقی می ماند، اگرچه برخی از طعم خود را از دست می دهد. روغن زیتون بکر معمولی در واقع از زیتون هایی درست می شود که کمی رسیده و حاوی کمتر از 2 درصد اسید اولئیک است.

 

بهبود مزایای سلامتی روغن زیتون فوق بکر

وقتی صحبت از فواید روغن زیتون کریستال برای سلامتی می شود ، تفاوت قابل توجهی بین فوایدی که از روغن زیتون به دست می آید در مقایسه با روغن بکر معمولی وجود دارد. تحقیقات اخیر نشان داده است که روغن زیتون فوق بکر (EVOO) حاوی مواد التهابی فعال بسیار بیشتری نسبت به روغن زیتون بکر معمولی است. این به این واقعیت مربوط می شود که EVOO حاوی غلظت بالاتری از مواد مغذی گیاهی است.

 

روغن زیتون فوق بکر علاوه بر کمک به بهبود سلامت قلب، به کاهش سطح کلسترول و کاهش فشار خون نیز کمک می کند. تحقیقات اخیر همچنین EVOO را به عنوان کمک به پیشگیری از بسیاری از انواع سرطان مرتبط دانسته است.