مراحل کاشت و پرورش زیتون

درخت زیتون به درختان زیتون فکر کنید و ممکن است به دریای مدیترانه فکر کنید، اما آیا می دانستید که می توانید زیتون را در فلوریدا پرورش دهید؟ این میوه ها تاریخچه ای غنی دارند از ظهور در اساطیر باستان تا نمادهای صلح آمیز شاخه زیتون.

درخت زیتون (Olea europaea) گیاهی همیشه سبز بومی مدیترانه، آسیا و آفریقا است. شاخ و برگ های نقره ای زیبا از نظر رنگ متفاوت است، اما به طور کلی به رنگ سبز مایل به خاکستری در نظر گرفته می شود. گل های سفید در ماه آوریل یا مه در فلوریدا ظاهر می شوند و قبل از تشکیل میوه هستند.

میوه های زیتون سبز شروع می شوند و به طور کلی وقتی کاملاً رسیده باشند به رنگ بنفش مایل به سیاه تبدیل می شوند. اگرچه برخی از انواع سبز باقی می مانند و برخی دیگر به رنگ مسی قهوه ای تبدیل می شوند. شکل، اندازه و ویژگی‌های طعم نیز می‌تواند تا حدودی متفاوت باشد.

زیتون معمولاً برای خوردن درست از درخت خیلی تلخ است. بسته به تنوع، برخی برای نگهداری و خوردن بعداً ایده آل هستند، در حالی که برخی دیگر برای پرس روغن مناسب تر هستند.

قیمت روغن زیتون سنتی

کاشت و مراقبت

چندین گیاه دیگر فلوریدا معمولاً “زیتون” نامیده می شوند، بنابراین مطمئن شوید که اگر قصد دارید یک میوه خوراکی پرورش دهید، یک درخت زیتون اروپایی می خرید.

 

در حالی که زیتون سال‌ها در فلوریدا در مقیاس کوچک کشت می‌شود، آنها یک محصول تجاری نسبتاً جدید در اینجا هستند و روغن زیتون کریستال مشمول حساسیت خاصی نیست، بنابراین هنوز چیزهای زیادی در مورد الزامات فرهنگی برای نگهداری درختان سالم و پربار وجود دارد. محققان درختان زیتون را تا جنوب اورلاندو آزمایش کرده اند. پرورش دهندگان جنوب باید تصمیم بگیرند که آیا ارزش این فرصت را دارد یا منتظر بمانند تا تحقیقات بیشتری انجام شود تا ببینند این درختان تا چه اندازه در جنوب رشد می کنند و رشد می کنند.

 

رشد گل (و در نتیجه تولید میوه) در زیتون می تواند بسیار پیچیده باشد. کاشت بیش از یک رقم نزدیک به هم ممکن است باعث افزایش تشکیل میوه شود. اگر می خواهید بپرید و آن را امتحان کنید، رقم Arbequina از اسپانیا محبوب ترین در فلوریدا بوده است. این یک خود گرده افشان است، به این معنی که می تواند از گرده خود برای کود دهی و تولید میوه استفاده کند، اما به نظر می رسد وجود ارقام دیگر در نزدیکی آن کمک کننده باشد. ‘Koroneiki’ و ‘Arbosona’ اغلب برای حمایت از گرده افشانی ‘Arbequina’ کاشته می شوند. “Mission”، “زیتون سفره” سیاه معمولی (برای خوردن به جای آنهایی که برای روغن بهتر است)، رقم دیگری است که خود بارور است و ممکن است در منظره فلوریدا به خوبی عمل کند.

 

یکی از مهمترین ملاحظات چشم انداز برای پرورش زیتون خاک است. زیتون در مناطق شنی و دارای زهکشی خوب بهتر رشد می کند و روغن زیتون اتکا با کیفیت تری به ما می دهد. درختان در واقع در خاک فقیر رشد می کنند. کوددهی بیش از حد نیتروژن می تواند باعث رشد بیش از حد ساقه در هزینه تولید میوه شود. آب زیاد حاصل از آبیاری یا باران درختان را مستعد بیماری پوسیدگی ریشه می‌کند و با ریزش گل‌ها قبل از تشکیل میوه به تولید آسیب می‌رساند.

 

درختان زیتون خود را در مکانی آفتابی با خاکی با زهکشی خوب بکارید. پس از استقرار آنها به حداقل مراقبت نیاز دارند، اما اگر دمای زمستان به زیر 20 درجه رسید، باید از آنها محافظت کنید.

پخش روغن زیتون

هرس می تواند مشکل باشد. درختان زیتون هرگز در یک مکان روی ساقه میوه نمی دهند، بنابراین رشد هر ساله جدید برای تولید گل و باردهی ضروری است. در حالی که هرس ارتفاع یا فرم را کنترل می کند و جریان هوا را برای کاهش بیماری های قارچی افزایش می دهد، قبل از هرس شدید باید اثرات آن بر گلدهی و میوه دهی در نظر گرفته شود.

 

شما باید بعد از سه سال میوه درخت زیتون خود را ببینید. از نظر تولید، تعجب نکنید اگر به نظر می رسد درخت شما یک سال دیگر تعطیل می شود. زیتون‌ها به‌عنوان گونه‌هایی با سال‌های متناوب توصیف می‌شوند و معمولاً یک سال تولید میوه سنگین و یک سال تولید سبک‌تر دارند. با هرس شاخه های غیرگل در فصل گلدهی از سال های کم تولید استفاده کنید. هنگامی که باردهی سنگین تری انجام می شود، برای صادرات زیتون و محصولات زیتون را به دو تا سه میوه در هر فوت شاخه نازک کنید. این باعث افزایش اندازه میوه و حمل راحت آن می شود. نازک شدن باید بلافاصله پس از گلدهی انجام شود.

 

زیتون ها درختانی نسبتاً عاری از آفت و بیماری در نظر گرفته می شوند، اگرچه فلس می تواند مانند بسیاری از درختان چشم انداز دیگر در فلوریدا مشکل ساز باشد. علاوه بر این، برگ ها می توانند توسط کرم ها و ملخ ها آسیب ببینند. مراقبت از درخت خود و رسیدگی به هر مشکلی در مراحل اولیه برای حفظ سلامت و شکوفایی آن مهم است.

 

برای اطلاعات بیشتر در مورد روغن زیتون سابروسو تقلبی پرورش زیتون، با دفتر توسعه شهرستان خود تماس بگیرید. و به دنبال به روز رسانی های شورای زیتون فلوریدا باشید. با UF/IFAS روی تحقیقات زیتون کار می کند.