ویژگی های زیتون و درخت آن

زیتون یک میوه است نه سبزی و می تواند سبز، بنفش، قهوه ای تیره، سیاه و حتی صورتی باشد. درخت زیتون از سواحل دریای مدیترانه و غرب آسیا سرچشمه می گیرد. ارتفاع درخت زیتون به 8 تا 15 متر (26 تا 49 فوت) می رسد. تاج به خوبی منشعب و گرد است. درخت زیتون دارای برگ های بیضی شکل و کشیده است. آنها چرمی، در سمت بالا سبز مایل به خاکستری و در سمت پایین مایل به سفید هستند. برگ زیتون: گل زیتون سفید است و فقط بعد از چهار سال گل می دهد. اولین برداشت را می توان پس از 15 سال انتظار داشت.

گل زیتون: درخت زیتون همیشه سبز است و می تواند تا 2000 سال عمر کند. امروزه بیش از 800 میلیون درخت زیتون در سراسر جهان کاشته شده است. میانگین عمر یک درخت زیتون بین 300 تا 600 سال است. یکی از قدیمی ترین درختان زیتون جهان در جزیره کرت است. این درخت حدود 4000 سال قدمت دارد و هنوز میوه می دهد.

قدیمی ترین درخت زیتون جهان

درخت زیتون میوه های کوچک و تخم مرغی شکلی تولید می کند که طول آن معمولاً به 1.5 تا 2 سانتی متر (0.6 تا 0.8 اینچ) می رسد.

رنگ میوه به بلوغ میوه بستگی دارد. میوه نارس سبز است. میوه رسیده به رنگ بنفش تیره تا سیاه است.

زیتون خوراکی، سبز یا رسیده نیست و قبل از خوراکی شدن باید با لیمو و/یا در آب نمک یا نمک خشک درمان شود.

آنها باید قبل از خوراکی شدن برای حذف گلوکوزید تلخ اولئوروپئین فرآوری شوند، بنابراین معمولاً ابتدا با لیمو ترشی درمان می شوند و سپس ترشی می شوند و در نظر داشته باشید متغییر است .

بزرگترین نوع زیتون “زیتون الاغ” نام دارد. کوچکترین آنها به عنوان “گلوله” شناخته می شود. همه ی روغن ها مانند روغن زیتون رویال تقلبی نیز وارد بازار فروش شده است که در هنگام خربد باید دقت کرد.

زیتون حاوی حدود 20 درصد روغن است. مردم سراسر جهان سالانه 2.25 میلیون لیتر روغن زیتون مصرف می کنند. این روغن در مقایسه با روغن های گیاهی معمولی بسیار سالم تر است و طعم لطیف تری دارد.

روغن زیتون

 

زیتون منبع غنی روغن ها، مواد معدنی و ویتامین های A، E، K و B است. روغن زیتون سرشار از پلی فنول ها – آنتی اکسیدان های طبیعی، چربی های تک اشباع شده سالم و اسید اولئیک مانند امگا 6 و امگا 3 است. به جلوگیری از بیماری عروق کرونر قلب، کاهش کلسترول و فشار خون، کاهش اثر پیری، تقویت سیستم ایمنی، محافظت در برابر اثرات مخرب رادیکال های آزاد و موارد دیگر کمک می کند.

 

شاخه زیتون نماد صلح است. مردم در طول تاریخ از شاخه زیتون برای اعلام آتش بس با دادن آن به دشمنان خود استفاده می کردند. شاخه های زیتون نیز در گذشته برای تاج گذاری قهرمانان در بازی های المپیک استفاده می شد. این سنت در بازی های المپیک آتن در سال 2004 احیا شد.

روغن زیتون اتکا

شاخه زیتون

طبق داستان کتاب مقدس (پیدایش 8:11)، پس از طوفان، کبوتری توسط نوح رها شد تا زمینی بیابد. برگشت و شاخه زیتون را در منقار خود حمل کرد و به نوح گفت که در جایی، زمینی وجود دارد.

یک شاخه زیتون بر روی پرچم های ملی هفت کشور، چهار ایالت آمریکا و پرچم سازمان ملل متحد دیده می شود. اسپانیا بیشترین و بهترین  صادرات روغن زیتون در جهان است. ایتالیا دوم است. بقراط – پزشک یونانی و “پدر پزشکی” – روغن زیتون را “درمان کننده بزرگ” نامید.

 

اولین سایه چشم در یونان باستان با مخلوط کردن زغال سنگ آسیاب شده با روغن زیتون ایجاد شد. در روم باستان، زنان پس از حمام کردن، روغن زیتون را به پوست و موی خود می‌مالیدند تا از آفتاب محافظت کنند و عطری مطبوع داشته باشند.